Ara Karanfil Röportajı

Röportaj: Arman Hubeseryan
Fotoğraflar: Alişirin Gültekin

 

Avrupa ve Dünya Kickboks Şampiyonu,  Ünlülerin  Yaşam Koçu Ara Karanfil:

“Gerçek başarı başarısızlık korkusunu yenebilmektir.”

 

Türkiye’de ünlülerin yaşam koçu ve Avrupa ve Dünya Kickboks Şampiyonu Ara Karanfil ile geçmişten bugüne spor yaşamını konuştuk. Kendisiyle Thai, boks ve fitness teknikleri üzerine çalıştık ve keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bu tip aktivitelere ilgisi olan okurlarımız için Ara Bey haftada 2 gün ikişer saat Thai, boks ve fitness teknikleri üzerine Avcı Fight Club’ta karma eğitim vermektedir.


_MG_4750– Ara Karanfil kimdir? Biraz kendinizi tanıtır mısınız?

– İstanbul’da doğdum. Çok küçük yaşlarda hayatımın en büyük adımını sporla attığımı söyleyebilirim çünkü o adımın benim bugünlere gelmemi Türkiye’de ve dünyada tanınmamı ve sevilmemi sağlayan en önemli unsur oldu.


– “Sporun” hayatınızda nasıl bir yeri var?

– Her şeyden önce ömrümün dörtte üçünü birlikte yaşadığım sağlığımda, mutluluğumda ve en zor anımda bile beni hiç yalnız bırakmayan hayatımda çok az şey için söyleyebileceğim söz, olmazsa olmazım diyecek kadar özel bir yeri var bende.


Çalışma prensiplerime uymayan hiç kimseyle çalışmadım, çalışmam da…

 

 

– Luys Okurları size spor yapmak için  başvurmak isterse nasıl bir yol izlemeliler ve neler yapmalılar?

– Aslında bana ulaşmak zor gibi görünse de uzun yıllardır kendi evim gibi gördüğüm birçok ünlü oyuncu ve tanınmış iş adamlarına ders verdiğim NJOY Fitness Club’tan bana ulaşabilirler. Ayrıca almak istedikleri bilgi ve sorular için ara.karanfil@gmail.com veya ara_karanfil@hotmail.com’a e-mail göndermeleri yeterlidir.

 

– Herkese ders veriyor musunuz? Öğrencilerinizi seçerken dikkat ettiğiniz kriterler nelerdir?

–  Aslında insanlar sizi seçer, tercih eder ve sizin de mutlak çalışmayı isteyeceğinizi düşünürler. Ben ise bugüne kadar frekansımın tutmadığı, çalışma prensiplerime uymayan hiç kimseyle çalışmadım, çalışmam da… Zira bu çok meşakkatli bir yol ve bu yolda yürekli, sabırlı, disiplinli, saygılı olmayan birisi ile kesinlikle işe başlamam. Bana ve kendisine inancı olmayan bir insanın başarıya ulaşması mümkün değildir. Gerçek başarı başarısızlık korkusunu yenebilmektir.


– Kişisel spor koçluğu son dönemlerde tüm dünyada ve Türkiye’de çok popüler hale geldi. Bu durumu nasıl değerlendiriyorsunuz?

– Bu durum bence Avrupa’daki insanların ihtiyaçlarından doğan ve uzun yıllar önce başlatılmış bir akım… Çünkü Avrupalı insanlar sporun hayatlarındaki en önemli gereksinimlerinden biri olduğunu bizden çok daha önce fark ettiler. Avrupalılar bu farkındalık duygusunu yaşamış insanlardır. Bu yüzden orada spor koçluğu yapan hocalar ile çalışmak insanların hayatlarının birçok alanında yarar görmelerine ve sağlıklı bir yaşam sürmelerinde çok önemli bir pay sahibi olduğuna inanırlar.


– Bugüne kadar kimlere ders verdiniz, sizin birde diğer spor hocalardan farklı bir tarzınız var, hiçbir yerde sosyal medyada adres ve telefon numaranız bulunmamasına rağmen nasıl bu kadar çok ünlü oyuncu ve kişilere ders verebiliyorsunuz?

– Evet aslında bu özelliğimin beni bu alandaki birçok kişiden ayıran en önemli farklılığım olduğunu düşünüyorum. Zira çok göz önünde olmak ve insanların bana kolay ulaşması haz aldığım bir durum değil. Bu yüzden hiçbir mecrada internette vs. adres ve telefonumun olmasından yana değilim… Buna rağmen çoğunlukla bana ulaşabilmek için daha önce ders verdiğim insanlara ulaşıyorlar. Örneğin Kıvanç Tatlıtuğ gibi ünlü bir oyuncunun da bana bir tavsiye üzerine ulaşması gibi… Referans ve tavsiyeler ile bana ulaşılması benle çalışmak istemeleri beni daha çok mutlu ediyor.

 

KUZEY GUNEY (26)

– Bu arada Kıvanç Tatlıtuğ’un da dizi öncesi hocalığını yaptınız. Bize bu süreçten de bahseder misiniz? Ayrıca sizinle çalışan herkes Kıvanç gibi bir vücuda sahip olabilir mi?

– Evet Kıvanç da benim bugüne kadar eğitim verdiğim 7553 kişi içerisindeki ünlü bir oyuncu ve çok disiplinli bir kişilik. Bizim Kıvanç ile başlangıçta geçirdiğimiz 6 aylık bir spor eğitiminin haricinde dizinin setinde ayrılmadan geçirdiğimiz 3 yıllık bir abi-kardeş ilişkisi içinde kuvvetli bir bağımız var. 6 aylık eğitimi sürecinde söylediğim her şeye harfiyen eksiksiz olarak tam bir profesyonel gibi uyması sonucu böyle imrenilecek bir sonuç meydana gelmiştir. Zaten benim bugüne kadar çalıştırdığım hiç kimsede başarısız olduğum bir sonuç olmamıştır. Başarısızlık cümlesi benim lügatimde asla yer alamaz.  Ya çok iyi olacak, ya mükemmel olacak. Tabii tamamen beni dinleyerek, inanarak, istikrarlı bir şekilde çalışmayı sürdürerek mutlak başarıyı elde edeceklerdir. Çünkü başarı için inançla yola çıkana, yalnız ben değil Tanrı da yardım eder.

 

 

Benim bugüne kadar çalıştırdığım hiç kimsede başarısız olduğum bir sonuç olmamıştır. Başarısızlık cümlesi benim lügatimde asla yer alamaz.  Ya çok iyi olacak, ya mükemmel olacak.

 

– Sizin bir de son yıllarda oyunculuk deneyiminiz oldu. Bize bundan ve yeni projelerinizden bahseder misiniz?

– Aslında benim oyunculuk deneyimim uzun yıllar öncesine dayanıyor. İlk deneyimim 1992 yıllarında Cüneyt Arkın’ın başrolünü oynadığı  “POLİS” dizisinde toplam 16 Bölüm boyunca genç bir çete liderini canlandırmıştım. Daha sonra “Ezel” dizisinde 1 Bölüm son olarak da “Kuzey Güney”de toplamada 18 Bölüm boyunca Zımba karakterini canlandırdım. Ayrıca dizinin bütün aksiyon sahnelerinin koreografisini ben üstlendim. Bu yılın sonuna doğru bir sinema filmi teklifi var kesinleşirse bundan en başta sizlerin haberi olacaktır.

 

– İş dışında, kendinize ayırdığınız özel zamanlarda da spor yapıyor musunuz? Ne gibi spor ya da antrenmanları tercih ediyorsunuz?

– Genelde günümün büyük bir bölümü derslerimle geçiyor. Derslerimden artan zaman diliminde ise kendime de mutlaka zaman ayırıyorum. Zira kondisyonumu, fizik gücümü, adale yapımı sürekli pik noktada tutmak zorundayım. Aksi halde ne bu kadar derse ve tempolu bir hayata yetişebilirsiniz ne de vücudunuz sizin performansınıza cevap verebilir.

 

_MG_4793


Ayrıca sağlıklı ve kaliteli yaşamak için Ara Karanfil şu besinleri düzenli tüketmenizi öneriyor: Yulaf, Saf Tereyağı, Köy Yumurtası, Somon, Dana eti, Hindi eti, Tavuk eti (Köy tavuğu olması şartıyla)


– Fit bir beyefendi olarak Luys okurlarına fitness ve sağlıklı beslenme ile ilgili önerileriniz nelerdir?

– Benim buradan bütün Luys okurlarına özellikle gençlere sporu hayatlarında bir araç olarak değil, gelecekte yaşlandıklarında daha sağlıklı bir beden, güçlü bir omurga ve yaşlılık döneminde bedenlerine yaptıkları bu önemli yatırımın onlara vadesiyle misli misli geri döneceğinden en ufak bir kuşkuları olmamasını öneriyorum.

 

– Yapmış olduğunuz müsabakalar içinde unutamadığınız bir an var mı?

– Aslında bu güne kadar yaptığım müsabakalarda aklımda kalan birçok ilginç anlar olmuştur tabii ki ama ben size müsabakanın ardından yaşadığım güzel bir anımı paylaşmak istiyorum. İspanyada kazandığım zorlu bir müsabakanın ertesi günü Bir hediyelik eşya dükkanın vitrininde güzel bir fil beğendim. Bu arada fil ile ilgili obje ve heykellere özel ilgim vardır. Derken içeriye göz atarken aynı fili göremedim bayan bir tezgahtara vitrindeki fil’i istediğimi söyledim, o da bana o filden elimizde tek bir tane kaldı o yüzden vitrini bozamam vitrindekini de vermem mümkün değil dedi. O arada bizi izleyen yaşı olgun bir adamın yanımıza gelerek yarım İngilizcesi ile normalde prensip olarak vitrindeki bir ürünü kimseye vermediklerini fakat beni izlediğini, rakibimin amcası olduğunu, maçtan sonra yeğeninin elini kaldırarak gösterdiğim centilmen tavrıma karşılık o fili bana vitrininden çıkarttırarak hediye etti. Bu güzel anı unutamam. Evimin baş köşesinde de o fili bir hatıra olarak hala saklarım.

 

– Cemaatimiz ile ilgili bir proje içinde bulunma gibi bir planınız var mı?

– Bugüne kadar bana herhangi bir proje sunulmadığı için böyle bir hareket planımda oluşmadı. Fakat gelen bir teklif veya proje olursa elimden gelenin en iyisini yapacağımdan kimsenin kuşkusu olmasın.

 

Ara Bey’e bize zaman ayırdığı ve şahsıma Kurtuluş’taki Feriköy Pasajı’nın 4. Katındaki Avcı Fight Club’ta ve Profilo NJOY Fitness Club’ta vermiş olduğu eğitim için teşekkürü bir borç bilirim.

 

About the author

LUYS_Admin

Luys Magazin Gazetesi Ana Hesabıdır.