Sağlık Açısından ”Paskalya Perhizi”

Dr. Sarkis Adam/ 90

Sağlık Açısından ”Paskalya Perhizi”

Genel olarak Ermeni toplumu 3 türlü ”Dini Perhiz” tutar. Birincisi, bal dışında balık, et, hayvansal yağ, süt ve süt ürünleri, yumurta olmak tüm hayvansal besinler ve deniz ürünleri ve alkollü içecekler tüketilmez, sadece bitkisel besinlerle beslenilir.

İkincisi, ekmek ve su dışında hiç bir besin maddesi tüketilmez.

Üçüncüsü, bu şekil tam ”Oruç” şeklidir. Su ve ekmek, tuz dahil hiç bir besin maddesi tüketilmez. Ermenice’de ”Dzom” denir.

 

Bunlardan en yaygın uygulanan şekli birinci şekildir:48 gün süren bu ”Dini Perhiz” döneminde insanlar bal, tuz, ekmek, su, bitkisel gıdalarla beslenirler.

”Dini Büyük Perhiz”in(Paskalya Perhizi),Tıbbi açıdan olumlu ve olumsuz yanları vardır.

Olumlu Yanları:

Bu dönemde kişi hayvansal besin ve yağlarla beslenmemekle Kalp-Damar-Dolaşım sisteminin ve Sindirim sisteminin yükünü hafifletmektedir,bu da belirli yaştaki insanların ve belirli hastalıkları olanların sağlığına olumlu etkilemektedir.

Bu tür beslenme şekli,Kalp-Damar-Kan Dolaşımı hastalarına hekim kontrolü altında önerilecek en uygun ve ideal beslenme şeklidir.

Yapılan araştırmalar,”Perhiz”tutanların (sebze ile beslenenler) kanındaki,LDL Kolesterol‘un(kötü kolesterol),tutmayanlara kıyasla daha düşük olduğu saptanmıştır.

Diğer bir araştırmaya göre ise, Perhiz tutanlarda(sebze ile beslenenlerde) Böbrek taşı(Nephrolithiasis) ve Safra kesesi taşı(Choletithiasis) riski Perhiz tutmayanlara kıyasla daha azdır.

Bu tür beslenme  şekli, zengin lif(posa) ihtiva etmesi nedeniyle kişinin sindirim sisteminin de daha düzenli ve sağlıklı çalışmasını sağlar.Bilimsel veriler,bu tür beslenen(sebze ile beslenen veya Dini Perhiz tutan)kişiler,bu tür beslenemeyenlere kıyasla daha uzun süre sağlıklı yaşadıkları göstermektedir. Uzun süre ”Dini Perhiz”tutmanın (uzun süre sebze ile beslenmek) tıbbı açıdan olumlu yanları olduğu gibi, olumsuz yanları da vardır.

Başlıca olumsuz  yanı:

Uzun süre hayvansal gıda tüketmeden beslenme şekliyle, insanların beslenme sistemlerini  mükemmel,sağlıklı ve doğru bir şekilde dengelemek oldukça zordur. İnsanın vücudunun belirli vitaminlere,minerallere,tuzlara ihtiyaçı vardır,uzun bir süre onların eksikliği vücutta bir takım dengesizliklere ve aksaklıklara yol açar. Uzun süre sebze ile beslenlerde(Paskalya Perhizi- Dini Büyük Perhiz)özellikle Demir,Çinko,Magnezium,Kalsium,D vitamini,B12 vitaminieksikliği görülmektedir. Bu eksiklikler ilaçlarla takviye edilmediği takdirde,D vitaminve Kalsium eksikliği vücudun kemiklerinde olumsuz değişikliklere,Protein ve Aminoasit eksikliği kas ve adale sisteminde, eklemlerde sorunlara,B12 vitamin eksikliği Kansızlığa(Anaemie) ve Sinir Sistemi bozukluğuna neden olabilir.

Bu nedenle bu kişilere, tıbbi açıdan koruyucu olarak vitamin ve mineral hapları ve bol meyve tüketmeleri önerilmektedir.

Hamilelere, çoçuklara,kansız hastalara,ağır hastalara, sinir ve ruh sağlığı bozulmuş hastalara,”Paskalya Perhizi”(Dini,Büyük Perhiz) tutmaları sağlık açısından önerilmemelidir.

Unutulmamlıdır ki,”Paskalya Perhizi”(Dini Büyük Perhiz) zayıflamak için bir diyet şekli değildir. Bir İman ve Dini anlayış şeklidir.

Elbette,tüm Hristiyanların bu iman şekline, bu ”Dini Gizem” veya ”Görev”eruhani anlamda saygılı ve sadık olmaları beklenir ve arzu edilir,ancak  sağlık sorunları olanları da unutmamak gerekir.

 

 

 

About the author

LUYS_Admin

Luys Magazin Gazetesi Ana Hesabıdır.